Lilla Tjörn Runt 2018 - Preliminärt startgruppsresultat
E-Jolle
- Starttid:
- 10:50
- Flagga:
- Grön
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 350 - 354
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | - | 352 | SWE 66 | Axel Sandberg | E-jolle | RÅSS | 11:59:58 | 01:09:58 | |
2 | - | 350 | SWE 3 | Nils Sjöberg | E-jolle | RÅSS | 12:00:55 | 01:10:55 | |
3 | - | 353 | SWE 3576 | Filip Fjelddahl | E-jolle | LESS | 12:01:20 | 01:11:20 | |
4 | - | 351 | SWE 57 | Rasmus James | E-jolle | RÅSS | 12:03:28 | 01:13:28 | |
5 | - | 354 | SWE 3586 | Joar Persson | E-jolle | KKKK | 12:03:35 | 01:13:35 |
RS Feva
- Starttid:
- 11:00
- Flagga:
- Svart
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 1 - 17
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | - | 6 | SWE 1540 | Erik Wahlberg & David Wahlberg | RS Feva | GSS | 11:54:10 | 00:54:10 | |
2 | - | 13 | SWE 5587 | Gustav Fredriksson & Ellen Fredriksson | RS Feva | ASMK | 11:54:45 | 00:54:45 | |
3 | - | 10 | SWE 3819 | Elias Sörqvist & Sven Jonasson | RS Feva | BJK | 11:58:28 | 00:58:28 | |
4 | - | 11 | SWE 3832 | Erik Fyrk & Jakob Pölder | RS Feva | LESS | 12:00:00 | 01:00:00 | |
5 | - | 2 | SWE 11 | Maja Hedin & Nathalie Ahlgren | RS Feva | LESS | 12:04:35 | 01:04:35 | |
6 | - | 4 | SWE 41 | David Karlsson & Alfred Franzén Göransson | RS Feva | HJBK | 12:06:04 | 01:06:04 | |
7 | - | 14 | NOR 5983 | Wilhelm Harlem & Fredrik Harlem | RS Feva | KNS | 12:06:45 | 01:06:45 | |
8 | - | 1 | SWE 3822 | Oskar Blimark & Alfred Lindberg | RS Feva | LDSS | 12:10:55 | 01:10:55 | |
9 | - | 5 | SWE 111 | Leo Cullen & Victoria Ljunggren | RS Feva | MASS | 12:11:54 | 01:11:54 | |
10 | - | 7 | SWE 3089 | Emma Berg & Louise Lindner | RS Feva | LerSS | 12:12:05 | 01:12:05 | |
11 | - | 12 | SWE 3835 | Alice Toren & Maja Staxäng | RS Feva | BJK | 12:12:13 | 01:12:13 | |
12 | - | 15 | SWE 8790 | Frida Ottosson & Elin Mattsson | RS Feva | SFSS | 12:13:43 | 01:13:43 | |
13 | - | 3 | SWE 24 | Lycke Starck & Josefine lyngemark | RS Feva | SSD | 12:14:15 | 01:14:15 | |
14 | - | 17 | SWE 38359 | Noah Skoglund & Klara Staxäng | RS Feva | BJK | 12:05:57 | 01:15:57 | TT |
15 | - | 16 | SWE 3095 | Noah Havgaard & Noel Cederhav | RS Feva | LerSS | 12:17:20 | 01:27:20 | TT |
Zoom8
- Starttid:
- 11:10
- Flagga:
- Röd
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 45 - 59
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | - | 56 | SWE 226 | David Johannessen | Zoom8 | STSS | 12:14:47 | 01:04:47 | |
2 | - | 57 | SWE 230 | William Karlsson | Zoom8 | STSS | 12:17:43 | 01:07:43 | |
3 | - | 51 | SWE 179 | Sofia Delander | Zoom8 | RJK | 12:17:50 | 01:07:50 | |
4 | - | 55 | SWE 223 | Josephine Stenmark | Zoom8 | VÄSS | 12:19:10 | 01:09:10 | |
5 | - | 47 | SWE 118 | Hilda Rutgersson | Zoom8 | STSS | 12:25:52 | 01:15:52 | |
6 | - | 48 | SWE 134 | Simon Lundberg | Zoom8 | STSS | 12:26:55 | 01:16:55 | |
7 | - | 59 | SWE 245 | Salma Nilsson | Zoom8 | STSS | 12:27:10 | 01:17:10 | |
8 | - | 58 | SWE 234 | Alexandra Möller | Zoom8 | STSS | 12:31:58 | 01:21:58 | |
9 | - | 49 | SWE 217 | Mauritz Fasth | Zoom8 | STSS | 12:32:38 | 01:22:38 | |
10 | - | 50 | SWE 161 | Nova Berger | Zoom8 | HASS | 12:33:35 | 01:23:35 | |
11 | - | 54 | SWE 213 | Sebastian Fasth | Zoom8 | STSS | 12:35:20 | 01:25:20 | |
12 | - | 52 | NOR 86 | Frank Oldemark | Zoom8 | STSS | 12:33:00 | 01:33:00 | TT |
13 | - | 46 | SWE 115 | Alexander Hargefors | Zoom8 | KKF | 12:33:58 | 01:33:58 | TT |
- | 53 | SWE 193 | Ted Eriksson | Zoom8 | HASS | DNF | |||
- | 45 | SWE 83 | Niels Dissing | Zoom8 | STSS | DNF |
RS Tera (L & S)
- Starttid:
- 11:20
- Flagga:
- Gul
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 75 - 80
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | - | 76 | SWE 10 | Ida S. Öjerskog | RS Tera Litet Segel | LJSS | 12:26:55 | 01:06:55 | |
2 | - | 78 | SWE 3477 | Thea Enander | RS Tera Litet Segel | LJSS | 12:27:57 | 01:07:57 | |
3 | - | 77 | SWE 12 | Jonathan Krauss Sigurdh | RS Tera Litet Segel | LJSS | 12:34:00 | 01:14:00 | |
4 | - | 75 | SWE 3 | Ida Holm | RS Tera Litet Segel | LJSS | 12:35:28 | 01:15:28 | |
5 | - | 79 | SWE 3476 | Valentin Nordström | RS Tera Litet Segel | LJSS | 12:35:40 | 01:15:40 | |
- | 80 | SWE 962 | Majken Backman | RS Tera Litet Segel | TKK | DNC |
Optimist grupp 1, födda 2008-
- Starttid:
- 11:30
- Flagga:
- Blå
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 101 - 129
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | 15 | 122 | SWE 4431 | Hanna Ryeck | Optimist | RÖSS | 12:44:30 | 01:14:30 | |
2 | 24 | 118 | SWE 4060 | Johan Barregren | Optimist | HJBK | 12:45:55 | 01:15:55 | |
3 | 28 | 117 | SWE 4045 | Alexander Svanevik | Optimist | ASS | 12:48:40 | 01:18:40 | |
4 | 32 | 126 | SWE 4754 | Nils Amundin | Optimist | STSS | 12:39:40 | 01:19:40 | TT |
5 | 54 | 115 | SWE 3989 | Carl Sandahl | Optimist | STSS | 13:00:11 | 01:30:11 | |
6 | 55 | 128 | SWE 4300 | Gunnar Wistrand | Optimist | ASMK | 13:00:18 | 01:30:18 | |
7 | 56 | 119 | SWE 4255 | Gustav Nilsson | Optimist | RÅSS | 13:00:20 | 01:30:20 | |
8 | 57 | 120 | SWE 4296 | Carl Malmcrona | Optimist | LDSS | 13:01:27 | 01:31:27 | |
9 | 58 | 116 | SWE 4004 | Hjelmåker Hugo | Optimist | RÖSS | 13:02:16 | 01:32:16 | |
10 | 59 | 114 | SWE 3832 | Olivia Johansson | Optimist | STSS | 12:55:08 | 01:35:08 | TT |
11 | 62 | 105 | SWE 5 | Viktor Kilén | Optimist | STSS | 13:11:43 | 01:41:43 | |
12 | 63 | 112 | SWE 451 | Oskar Annwall | Optimist | LDSS | 13:02:32 | 01:42:32 | TT |
13 | 65 | 102 | SWE 465 | Caesar Barck Dahlberg | Optimist | LDSS | 13:15:43 | 01:45:43 | |
14 | 70 | 111 | SWE 22 | Kasper Boylan | Optimist | ÖKK | 13:33:01 | 02:03:01 | |
15 | 73 | 107 | SWE 9 | Tristan Boylan | Optimist | ÖKK | 13:33:35 | 02:13:35 | TT |
16 | 74 | 113 | SWE 634 | Matilda Nilsson | Optimist | VÄSS | 13:51:53 | 02:31:53 | TT |
129 | SWE 81 | Ville Stömer | Optimist | SÖSS | TT, DNF | ||||
127 | SWE 18987 | Henry Eriksson | Optimist | STSS | TT, DNF | ||||
104 | SWE 41 | Arvid Fossum | Optimist | STSS | DNF | ||||
125 | SWE 4657 | Elin Cederbom | Optimist | LESS | DNF | ||||
106 | SWE 7 | Selma Aminoff | Optimist | STSS | DNF | ||||
124 | SWE 4576 | Stina Westberg | Optimist | RÅSS | DNF | ||||
110 | SWE 18 | Anton Lingenhult | Optimist | STSS | DNF | ||||
103 | SWE 3 | Ylva Rosell | Optimist | STSS | DNF | ||||
101 | SWE 0 | Mira Bensryd | Optimist | STSS | DNF | ||||
123 | SWE 4503 | leah bernhardtz | Optimist | RÖSS | DNF | ||||
109 | SWE 16 | Maja Schött | Optimist | STSS | DNS |
Optimist grupp 2, födda 2007
- Starttid:
- 11:40
- Flagga:
- Grön
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 260 - 284
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | 6 | 279 | SWE 4642 | Melker Bondjers | Optimist | LESS | 12:51:02 | 01:11:02 | |
2 | 14 | 272 | SWE 4461 | Annie Hinton | Optimist | RÖSS | 12:54:25 | 01:14:25 | |
3 | 16 | 270 | SWE 4417 | Erik Sameus | Optimist | RÖSS | 12:54:31 | 01:14:31 | |
4 | 17 | 274 | SWE 4532 | Lowe Engström | Optimist | KSSS | 12:54:44 | 01:14:44 | |
5 | 19 | 273 | SWE 4517 | Kajsa Andersson | Optimist | RÖSS | 12:54:57 | 01:14:57 | |
6 | 22 | 280 | SWE 4673 | Linus Ahlgren | Optimist | LESS | 12:55:12 | 01:15:12 | |
7 | 30 | 271 | SWE 4426 | levi bernhardtz | Optimist | RÖSS | 12:49:20 | 01:19:20 | TT |
8 | 36 | 268 | SWE 4337 | Vincent Almslätt | Optimist | RÅSS | 13:00:55 | 01:20:55 | |
9 | 40 | 265 | SWE 4119 | Tom Sigfrid | Optimist | KVBS | 12:54:26 | 01:24:26 | TT |
10 | 41 | 266 | SWE 4199 | Ellen Eklind | Optimist | ASMK | 13:04:32 | 01:24:32 | |
11 | 43 | 262 | SWE 3918 | Carl Bergman | Optimist | STSS | 13:05:32 | 01:25:32 | |
12 | 49 | 269 | SWE 4368 | Erik Göransson Emgård | Optimist | HJBK | 12:57:22 | 01:27:22 | TT |
13 | 50 | 263 | SWE 4051 | William Bergström | Optimist | RÖSS | 13:07:27 | 01:27:27 | |
14 | 52 | 282 | SWE 22617 | Saga Elf | Optimist | LDSS | 13:09:48 | 01:29:48 | |
15 | 53 | 261 | SWE 3699 | Arvid Eklind | Optimist | ASMK | 13:09:56 | 01:29:56 | |
16 | 64 | 283 | SWE 4405 | Freja Petersson | Optimist | LDSS | 13:23:35 | 01:43:35 | |
17 | 69 | 284 | SWE 7072 | Maja Carlberg | Optimist | BKS | 13:33:02 | 01:53:02 | |
18 | 72 | 267 | SWE 4297 | Alva Lindqvist | Optimist | VÄSS | 13:48:44 | 02:08:44 | |
278 | SWE 4621 | Liv Häggström | Optimist | LerSS | DNF | ||||
260 | SWE 3431 | Felicia Nilsson | Optimist | VÄSS | DNF | ||||
281 | SWE 22062 | Isolde Nilsson | Optimist | STSS | DNF | ||||
264 | SWE 4097 | Noel Myhren | Optimist | STSS | DNF |
Optimist grupp 3, födda 2006
- Starttid:
- 11:50
- Flagga:
- Gul
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 300 - 320
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | 3 | 318 | SWE 4775 | Erik Bengtsson | Optimist | BKSS | 12:58:20 | 01:08:20 | |
2 | 7 | 312 | SWE 4488 | Thyra Westbom | Optimist | LESS | 13:02:44 | 01:12:44 | |
3 | 8 | 306 | SWE 4108 | Kajsa Ekenberg | Optimist | RÅSS | 13:03:00 | 01:13:00 | |
4 | 10 | 315 | SWE 4669 | Victor Isdahl | Optimist | HJBK | 13:03:30 | 01:13:30 | |
5 | 11 | 309 | SWE 4370 | Alfons Sellin | Optimist | RÖSS | 13:03:42 | 01:13:42 | |
6 | 12 | 311 | SWE 4406 | Filip Zuijderwijk | Optimist | LESS | 13:04:03 | 01:14:03 | |
7 | 18 | 304 | SWE 3568 | Beatrice Amundin | Optimist | STSS | 13:04:50 | 01:14:50 | |
8 | 26 | 305 | SWE 3773 | Anton Vedin | Optimist | MASS | 13:06:14 | 01:16:14 | |
9 | 27 | 316 | SWE 4700 | Max Zetterström | Optimist | BOSS | 12:57:56 | 01:17:56 | TT |
10 | 29 | 317 | SWE 4758 | Tekla Walther | Optimist | KNSS | 13:09:18 | 01:19:18 | |
11 | 34 | 313 | SWE 4494 | Elsa Malmcrona | Optimist | LDSS | 13:10:02 | 01:20:02 | |
12 | 44 | 320 | SWE 4679 | Filippa Hallin | Optimist | LDSS | 13:05:41 | 01:25:41 | TT |
13 | 46 | 307 | SWE 4228 | Wilma Kallin | Optimist | LDSS | 13:16:24 | 01:26:24 | |
14 | 51 | 300 | SWE 4 | Anton Svensson | Optimist | ÖKK | 13:18:11 | 01:28:11 | |
15 | 61 | 308 | SWE 4312 | Ebba Larsson | Optimist | STSS | 13:26:01 | 01:36:01 | |
16 | 67 | 319 | SWE 8 | Gustav Witte | Optimist | ÖKK | 13:37:03 | 01:47:03 | |
17 | 71 | 301 | SWE 9 | Maja Oskarsson | Optimist | STSS | 13:56:07 | 02:06:07 | |
314 | SWE 4557 | Elsa Oscarsson | Optimist | LDSS | DNF | ||||
302 | SWE 14 | Ludvig Maechel | Optimist | STSS | DNF | ||||
303 | SWE 417 | Tova Blimark | Optimist | RÖSS | DNF |
Optimist grupp 4, födda 2005
- Starttid:
- 12:00
- Flagga:
- Röd
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 401 - 416
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | 2 | 412 | SWE 4628 | Erik Norlén | Optimist | BKSS | 13:07:50 | 01:07:50 | |
2 | 4 | 411 | SWE 4622 | Erik Rahm | Optimist | LESS | 13:08:45 | 01:08:45 | |
3 | 13 | 406 | SWE 4371 | Lina Rybeck | Optimist | RÖSS | 13:14:24 | 01:14:24 | |
4 | 21 | 413 | SWE 4722 | Emrik Bergman | Optimist | LESS | 13:14:58 | 01:14:58 | |
5 | 23 | 410 | SWE 4586 | Ebba Fredriksson | Optimist | ASMK | 13:15:13 | 01:15:13 | |
6 | 25 | 402 | BAH 595 | Anton Gottberg | Optimist | 13:16:02 | 01:16:02 | ||
7 | 31 | 414 | SWE 4765 | Hampus Andersson | Optimist | LSSG | 13:09:37 | 01:19:37 | TT |
8 | 33 | 405 | SWE 4143 | Hanna Cederbom | Optimist | LESS | 13:19:49 | 01:19:49 | |
9 | 35 | 415 | SWE 4769 | noah bernhardtz | Optimist | RÖSS | 13:10:05 | 01:20:05 | TT |
10 | 37 | 403 | SWE 3509 | Wilma Pettersson | Optimist | ASMK | 13:20:57 | 01:20:57 | |
11 | 39 | 408 | SWE 4430 | Adam Granhage | Optimist | RÅSS | 13:23:02 | 01:23:02 | |
12 | 47 | 404 | SWE 3898 | Elin Sjöberg | Optimist | RÅSS | 13:16:53 | 01:26:53 | TT |
13 | 48 | 407 | SWE 4419 | Carl-Wilhelm Roos | Optimist | RÅSS | 13:16:54 | 01:26:54 | TT |
14 | 60 | 416 | SWE 4282 | Sofia Öhrling | Optimist | LDSS | 13:25:49 | 01:35:49 | TT |
15 | 66 | 401 | SWE 77 | Riwer Odh | Optimist | ÖKK | 13:46:20 | 01:46:20 |
Optimist grupp 5, födda 2003-2004
- Starttid:
- 12:10
- Flagga:
- Svart
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 501 - 508
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | 1 | 506 | SWE 4766 | Malcolm Björsson | Optimist | LESS | 13:15:38 | 01:05:38 | |
2 | 5 | 505 | SWE 4508 | Hanna Rahm | Optimist | HJBK | 13:20:00 | 01:10:00 | |
3 | 9 | 507 | SWE 4774 | Johan Bengtsson | Optimist | BKSS | 13:23:25 | 01:13:25 | |
4 | 19 | 504 | SWE 4346 | Lovis Kläre | Optimist | ASMK | 13:24:57 | 01:14:57 | |
5 | 38 | 502 | SWE 4239 | Johan Sameus | Optimist | RÖSS | 13:21:27 | 01:21:27 | TT |
6 | 42 | 503 | SWE 4314 | Josefina Vikinge | Optimist | RÅSS | 13:25:01 | 01:25:01 | TT |
7 | 44 | 501 | SWE 4177 | Gustav Ekman | Optimist | TKK | 13:25:41 | 01:25:41 | TT |
8 | 68 | 508 | SWE 1 | Karl Eklund | Optimist | ÖKK | 13:58:48 | 01:48:48 |
Access
- Starttid:
- 12:20
- Flagga:
- Blå
- Bana:
- Stenungsön
- Startnummer:
- 227 - 228
GPlac | TPlac | StNr | Segelnr | Seglare | Båttyp | Klubb | Målgång | Tid | Kod |
1 | - | 227 | SWE 1695 | Clara Eriksson | Access MED medhjälpare | STSS | 13:10:00 | 00:50:00 | |
1 | - | 228 | SWE 1694 | Mikael Larsson | Access UTAN medhjälpare | STSS | 13:10:00 | 00:50:00 |